Aircraft N561A Data
2
aircraft records found
N561A
2011 Beech Super King Air 350C, c/n FM-36
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | Super King Air 350C Search all Beech Super King Air 350C |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | FM-36 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N561A |
| Mode S (ICAO24) Code | 51625241 |
| Current Status |
Owner
| Owner | Dept of Home Land Security |
| Address |
Washington, DC, United States |
N561A
Hawker Beechcraft Corp B300C, c/n FM-36
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | B300C Search all Hawker Beechcraft Corp B300C |
| Construction Number (C/N) | FM-36 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 18 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
N6360K
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N561A |
| Mode S (ICAO24) Code | 51625241 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | US Dept. of Homeland Security |
| Address |
Washington, DC, 20229 United States |