Aircraft N5649V Data
2
aircraft records found
N5649V
1990 Beech B200, c/n BB-1369
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | BB-1369 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5649V |
| Current Status | De registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5649V
Piper PA-28R-201T, c/n 28R7703138
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28R-201T Search all Piper PA-28R-201T |
| Construction Number (C/N) | 28R7703138 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5649V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7396D |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |