Aircraft N57158 Data
2
aircraft records found
N57158
1980 Raven S55A, c/n S55A-699
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S55A Search all Raven S55A |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | S55A-699 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N57158 |
| Mode S (ICAO24) Code | A75548 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-10-15 |
| Air Worthiness Test | 1980-08-29 |
| Last Action Taken | 2002-11-07 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Balloon Excelsior |
| Address |
Oakland, CA 94601 United States |
| Region | Western-Pacific |
N57158
1974 Rockwell 690A Turbo Commander, c/n 11158
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | 690A Turbo Commander Search all Rockwell 690A Turbo Commander |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 11158 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turboprop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-5-251K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N57158 |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |