Aircraft N5721K Data
2
aircraft records found
N5721K
1964 Beech S35 Bonanza, c/n D-7435
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | S35 Bonanza Search all Beech S35 Bonanza |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | D-7435 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental 285 hp IO-520-B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5721K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5721K
Raven S55A, c/n S55A662
Airframe Info
| Manufacturer | Raven |
| Model | S55A Search all Raven S55A |
| Construction Number (C/N) | S55A662 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5721K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7585C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-04-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |