Aircraft N5848A Data
2
aircraft records found
N5848A
2002 Vans RV-6A, c/n 001JRA
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 001JRA |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5848A |
| Mode S (ICAO24) Code | A78835 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2010-08-25 |
| Air Worthiness Test | 2002-08-17 |
| Last Action Taken | 2010-08-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Waverly, NY 14892 United States |
| Region | Eastern |
N5848A
Cessna 172, c/n 28448
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Construction Number (C/N) | 28448 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5848A |
| Mode S (ICAO24) Code | A78835 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-03-21 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |