Aircraft N6006A Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N6006A
1995 Air Tractor Inc AT-401B, c/n 401B-0984
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-401B Search all Air Tractor Inc AT-401B |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 401B-0984 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R1340 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6006A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CA6A |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1998-08-18 |
| Air Worthiness Test | 1995-06-30 |
| Last Action Taken | 2001-08-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-10-12 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Larimore, ND 582519719 United States |
N6006A
Cessna 162, c/n 16200132
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200132 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6006A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CA6A |
| Certification Issued | 2011-10-17 |
| Last Action Taken | 2011-10-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Weaver Aero International Inc |
| Address |
Moundridge, KS 67107 United States |
| Region | Central |
N6006A
Cessna 172, c/n 28606
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Construction Number (C/N) | 28606 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6006A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CA6A |
| Last Action Taken | 1992-08-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-01-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Clay Center, NE 68933 |