Aircraft N602CH Data
4
aircraft records found
N602CH
2020 Gulfstream G600, c/n 73030
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream |
| Model | G600 Search all Gulfstream G600 |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 73030 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | PWC PW815GA |
Aircraft
| Registration Number | N602CH |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-09-24 |
Owner
| Owner | JP Morgan Chase Bank NA |
| Address |
White Plains, NY United States |
N602CH
1992 Quad City Challenger II, c/n CH2-0291-R-0646
Airframe Info
| Manufacturer | Quad City |
| Model | Challenger II Search all Quad City Challenger II |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | CH2-0291-R-0646 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N602CH |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CEE7 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1991-06-24 |
| Air Worthiness Test | 1992-05-15 |
| Last Action Taken | 1997-09-15 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
New Haven, CT 06511 United States |
| Region | New England |
N602CH
1966 Hughes TH-55A Osage, c/n 660602
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | TH-55A Osage Search all Hughes TH-55A Osage |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 660602 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-B1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N602CH |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N602CH
Hughes 269A, c/n 660602
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 269A Search all Hughes 269A |
| Construction Number (C/N) | 660602 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N602CH |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CEE7 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-01 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |