Aircraft N603CC Data
2
aircraft records found
N603CC
2003 Lindstrand Balloons 90A, c/n 912
Airframe Info
| Manufacturer | Lindstrand Balloons |
| Model | 90A Search all Lindstrand Balloons 90A |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 912 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N603CC |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D299 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-06-24 |
| Air Worthiness Test | 2003-06-26 |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lighter Than Air America Inc |
| Address |
Boise, ID 83702 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N603CC
1990 Canadair Challenger-601-3A, c/n 5067
Airframe Info
| Manufacturer | Canadair |
| Model | Challenger-601-3A Search all Canadair Challenger-601-3A |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 5067 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CF34-3A |
Aircraft
| Registration Number | N603CC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1990-04-00 |
| Registration Cancel Date | 1992-01-00 |
Owner
| Owner | C. Itoh Aviation Inc |
| Address |
, United States |