Aircraft N6052V Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N6052V
2008 Piper PA-34-220T, c/n 3449380
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Search all Piper PA-34-220T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 3449380 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-360-RB |
Aircraft
| Registration Number | N6052V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7DC84 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-17 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-02 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-07-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JONDON HOLDINGS LLC |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
N6052V
1956 Cessna 180, c/n 32295
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180 Search all Cessna 180 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 32295 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6052V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7DC84 |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1992-01-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1973-07-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oklahoma City, OK 73125 United States |
N6052V
Cessna 162, c/n 16200194
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200194 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6052V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7DC84 |
| Last Action Taken | 2011-09-28 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |