Aircraft N605W Data
3
aircraft records found
N605W
1981 Embraer EMB-110P1 Bandeirante, c/n 110378
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-110P1 Bandeirante Search all Embraer EMB-110P1 Bandeirante |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 110378 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 20 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N605W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7DBC6 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N605W
1968 Hawker Siddeley HS.125 Series 3A, c/n 25136
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 3A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 3A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 25136 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 522 |
Aircraft
| Registration Number | N605W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N605W
1968 Hawker Siddeley DH.125-3A/RA, c/n NA701
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | DH.125-3A/RA Search all Hawker Siddeley DH.125-3A/RA |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | NA701 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 522 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N605W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Burnmeister & Wein |
| Address |
, United States |