Aircraft N6068V Data
3
aircraft records found
N6068V
2008 Piper PA-46R-350T, c/n 4692041
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46R-350T Search all Piper PA-46R-350T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4692041 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AE2A |
Aircraft
| Registration Number | N6068V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E10D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-20 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-29 |
| Last Action Taken | 2008-06-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-09-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PIPER AIRCRAFT INC |
| Address |
Vero Beach, FL 329601955 United States |
N6068V
2003 Beech Super King Air 350, c/n FL-368
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | Super King Air 350 Search all Beech Super King Air 350 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | FL-368 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6068V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N6068V
Raytheon Aircraft Company B300, c/n FL-368
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | B300 Search all Raytheon Aircraft Company B300 |
| Construction Number (C/N) | FL-368 |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N6068V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E10D |
| Certification Issued | 2003-08-13 |
| Last Action Taken | 2003-08-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-04-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841112263 United States |