Aircraft N6074A Data
3
aircraft records found
N6074A
2008 Piper PA-46-350P, c/n 4636451
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-350P Search all Piper PA-46-350P |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4636451 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AE2A |
Aircraft
| Registration Number | N6074A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E425 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-10-26 |
| Air Worthiness Test | 2008-10-26 |
| Last Action Taken | 2010-10-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Poteau, OK 74953 United States |
| Region | Southwestern |
N6074A
1996 Air Tractor AT-502B, c/n 502B-0361
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-502B Search all Air Tractor AT-502B |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 502B-0361 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6074A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E425 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2004-04-02 |
| Air Worthiness Test | 1996-04-09 |
| Last Action Taken | 2004-04-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-06-04 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Slaton, TX 793647564 United States |
N6074A
Cessna 172, c/n 28674
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Construction Number (C/N) | 28674 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6074A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E425 |
| Certification Issued | 1987-05-12 |
| Last Action Taken | 1990-07-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-10-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bardstown, KY 40004 |