Aircraft N6108A Data
2
aircraft records found
N6108A
2010 Piper PA-28-181 Archer, c/n 2843681
Latest photos of N6108A
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Archer Search all Piper PA-28-181 Archer |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 2843681 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6108A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F22F |
| Last Action Taken | 2010-05-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-07-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Piper Aircraft Inc |
| Address |
2926 Piper Drive Vero Beach, FL 32960 United States |
| Region | Southern |
N6108A
Flagship Buffalo
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 1037
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1037 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6108A |
| Alternative Code/Name | Flagship Buffalo |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F22F |
| Certification Issued | 1959-05-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1962-09-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Airlines Incorporated |
| Address |
New York 17, NY 10001 |
| Region | Eastern |