Aircraft N6118A Data
2
aircraft records found
N6118A
1999 Raptor RAPTOR 007, c/n 007
Airframe Info
| Manufacturer | Raptor |
| Model | RAPTOR 007 Search all Raptor RAPTOR 007 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 007 |
| Aircraft Type | Weight-shift-control |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 503 |
Aircraft
| Registration Number | N6118A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F5E6 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-09-21 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-06 |
| Last Action Taken | 2007-09-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Aledo, TX 76008 United States |
| Region | Southwestern |
N6118A
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 1072
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1072 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
Aircraft
| Registration Number | N6118A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1977-12-00 |
Owner
| Owner | Pacific Southwest Airlines |
| Address |
San Diego, California 92138 United States |