Aircraft N6121A Data
2
aircraft records found
N6121A
1998 Rockwell Commander 114TC, c/n 20021
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | Commander 114TC Search all Rockwell Commander 114TC |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 20021 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AG1G |
Aircraft
| Registration Number | N6121A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F8A8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-03-08 |
| Air Worthiness Test | 1998-06-15 |
| Last Action Taken | 2006-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Crawford Products Company Inc |
| Address |
Whittier, CA 90607 United States |
| Region | Western-Pacific |
N6121A
Flagship Providence
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 1083
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1083 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
HK-774
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6121A |
| Alternative Code/Name | Flagship Providence |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
New York City, New York 10017 United States |