Aircraft N6123A Data
3
aircraft records found
N6123A
2006 Vans RV-6A, c/n TKD25766
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | TKD25766 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-H2AD |
Aircraft
| Registration Number | N6123A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F8EE |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-08-02 |
| Air Worthiness Test | 2006-10-21 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lopatcong, NJ 08865 United States |
| Region | Eastern |
N6123A
1991 Schweizer 269C, c/n S1523
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C Search all Schweizer 269C |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | S1523 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N6123A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F8EE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-06-09 |
| Air Worthiness Test | 1991-04-10 |
| Last Action Taken | 2000-06-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-03-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SUN AIR AVIATION LLC |
| Address |
Camarillo, CA 930108571 United States |
N6123A
Piper PA-31T1, c/n 31T7804008
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T1 Search all Piper PA-31T1 |
| Construction Number (C/N) | 31T7804008 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N6123A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F8EE |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-01-27 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |