Aircraft N61267 Data
4
aircraft records found
N61267
1995 Air Tractor Inc AT-502B, c/n 502B-0303
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-502B Search all Air Tractor Inc AT-502B |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 502B-0303 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N61267 |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F976 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2011-07-12 |
| Air Worthiness Test | 1995-05-09 |
| Last Action Taken | 2011-07-12 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Red Willow Aviation Spraying Inc |
| Address |
Mccook, NE 69001 United States |
| Region | Central |
N61267
1957 Douglas DC-6A, c/n 45374
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6A Search all Douglas DC-6A |
| Year built | 1957 |
| Construction Number (C/N) | 45374 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N61267 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Inter Mountain |
| Address |
, United States |
N61267
Cameron Balloons Us V-77, c/n 5549
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons Us |
| Model | V-77 Search all Cameron Balloons Us V-77 |
| Construction Number (C/N) | 5549 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
Aircraft
| Registration Number | N61267 |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F976 |
| Certification Issued | 1991-01-22 |
| Last Action Taken | 1991-01-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-08-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Clovis, NM 88101 |
N61267
Consolidated Vultee BT-13A, c/n 12868
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Vultee |
| Model | BT-13A Search all Consolidated Vultee BT-13A |
| Construction Number (C/N) | 12868 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N61267 |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F976 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1947-08-29 |
| Registration Cancel Date | 1956-02-15 |
Owner
| Owner | Dillard P. Boswell |
| Address |
Branson, Missouri 65616 United States |