Aircraft N6131K Data
2
aircraft records found
N6131K
1995 Air Tractor Inc AT-802A, c/n 802A-0016
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-802A Search all Air Tractor Inc AT-802A |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 802A-0016 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6131K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7FC68 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2003-02-26 |
| Air Worthiness Test | 1995-03-31 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Southeastern Aircraft Sales & Service |
| Address |
Fort Pierce, FL 34945 United States |
| Region | Southern |
N6131K
Cessna 150M, c/n 150-77540
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Construction Number (C/N) | 150-77540 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-200-A |
| Also Registered As |
OO-CYD
In Water - Belguim
|
Aircraft
| Registration Number | N6131K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7FC68 |
| Certification Issued | 1991-04-09 |
| Last Action Taken | 1991-04-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-08-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TROPICAL AVIATION DISTRIBUTORS INC |
| Address |
Miami, FL 33172 |