Aircraft N6139V Data
2
aircraft records found
N6139V
1995 Air Tractor Inc AT-402B, c/n 402B-0982
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-402B Search all Air Tractor Inc AT-402B |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 402B-0982 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6139V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7FD8A |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1998-11-16 |
| Air Worthiness Test | 1995-06-12 |
| Last Action Taken | 2007-11-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Western Ag Aviation Inc |
| Address |
Tranquillity, CA 93668 United States |
| Region | Western-Pacific |
N6139V
Cessna 172RG, c/n 172RG0585
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG0585 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6139V |
| Mode S (ICAO24) Code | A7FD8A |
| Certification Issued | 1990-12-26 |
| Last Action Taken | 1990-12-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-07-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHEAST JET SALES INC |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 33308 |