Aircraft N6151A Data
3
aircraft records found
N6151A
1998 Schweizer 269C-1, c/n 0088
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | 269C-1 Search all Schweizer 269C-1 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 0088 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HO-360 |
Aircraft
| Registration Number | N6151A |
| Mode S (ICAO24) Code | A803CD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-12-11 |
| Air Worthiness Test | 1998-11-09 |
| Last Action Taken | 2004-02-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-04-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HELICOPTER ADVENTURES INC |
| Address |
Titusville, FL 327808124 United States |
N6151A
1986 Cessna P210R, c/n P21000869
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | P210R Search all Cessna P210R |
| Year built | 1986 |
| Construction Number (C/N) | P21000869 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6151A |
| Mode S (ICAO24) Code | A803CD |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-05-03 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-09-27 04:00:00
Cancel Date: 04/10/2006
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Czech Republic
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Czech Republic
N6151A
Hawker Beechcraft C90GTI, c/n LJ-1951
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | C90GTI Search all Hawker Beechcraft C90GTI |
| Construction Number (C/N) | LJ-1951 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
836
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6151A |
| Mode S (ICAO24) Code | A803CD |
| Last Action Taken | 2009-06-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |