Aircraft N6160A Data
2
aircraft records found
N6160A
1977 Grumman American AA-5A, c/n AA5A-0486
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman American |
| Model | AA-5A Search all Grumman American AA-5A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | AA5A-0486 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-E2G |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6160A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N6160A
Hansen William R FUSION, c/n F4A028
Airframe Info
| Manufacturer | Hansen William R |
| Model | FUSION Search all Hansen William R FUSION |
| Construction Number (C/N) | F4A028 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | N6160A |
| Mode S (ICAO24) Code | A80761 |
| Certification Issued | 2007-08-20 |
| Last Action Taken | 2007-08-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Cheney, WA 99004 United States |
| Region | Northwest Mountain |