Aircraft N6167A Data
4
aircraft records found
N6167A
Top Dog TRIKE, c/n TDT06RP
Airframe Info
| Manufacturer | Top Dog |
| Model | TRIKE Search all Top Dog TRIKE |
| Construction Number (C/N) | TDT06RP |
| Aircraft Type | Weight-shift-control |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582DCDI |
Aircraft
| Registration Number | N6167A |
| Mode S (ICAO24) Code | A80856 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-09-20 |
| Air Worthiness Test | 2008-04-10 |
| Last Action Taken | 2007-09-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Bernardino, CA 92407 United States |
| Region | Western-Pacific |
N6167A
Bell 206A-1, c/n 44062
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206A-1 Search all Bell 206A-1 |
| Construction Number (C/N) | 44062 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6167A |
| Mode S (ICAO24) Code | A80856 |
| Certification Issued | 2004-03-15 |
| Last Action Taken | 2004-03-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-11-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | COASTAL HELICOPTERS INC |
| Address |
Panama City, FL 324044015 United States |
N6167A
Piper PA-36-375, c/n 368102012
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-36-375 Search all Piper PA-36-375 |
| Construction Number (C/N) | 368102012 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6167A |
| Mode S (ICAO24) Code | A80856 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N6167A
Beech 65 Queen Air, c/n LC-72
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 65 Queen Air Search all Beech 65 Queen Air |
| Construction Number (C/N) | LC-72 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6167A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |