Aircraft N6173K Data
2
aircraft records found
N6173K
2009 Hawker Beechcraft 750, c/n HB-63
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 750 Search all Hawker Beechcraft 750 |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | HB-63 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell/Garrett TFE731-5BR1H |
| Also Registered As |
N750SG
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N6173K |
| Mode S (ICAO24) Code | ,5200561 |
| Last Action Taken | 2009-06-17 |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |
N6173K
Europa Monowheel, c/n 12A
Airframe Info
| Manufacturer | Europa |
| Model | Monowheel Search all Europa Monowheel |
| Construction Number (C/N) | 12A |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6173K |
| Mode S (ICAO24) Code | A80B8A |
| Certification Issued | 1996-02-26 |
| Last Action Taken | 1999-10-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-02-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Jacksonville, FL 322501808 United States |