Aircraft N6205K Data
3
aircraft records found
N6205K
1974 Beech B-60, c/n P-266
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B-60 Search all Beech B-60 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | P-266 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N6205K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8194E |
| Certification Issued | 2010-09-09 |
| Last Action Taken | 2010-09-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Robinson Leasing Llc |
| Address |
College Station, TX 77845 United States |
| Region | Southwestern |
N6205K
Pattrson Raymond Scott EAGLE 170, c/n EAE170PAT001
Airframe Info
| Manufacturer | Pattrson Raymond Scott |
| Model | EAGLE 170 Search all Pattrson Raymond Scott EAGLE 170 |
| Construction Number (C/N) | EAE170PAT001 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6205K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8194E |
| Certification Issued | 1996-01-24 |
| Last Action Taken | 1996-01-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-01-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Dallas, GA 301321128 United States |
N6205K
Cessna 150M, c/n 15077585
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Construction Number (C/N) | 15077585 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6205K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8194E |
| Certification Issued | 1991-05-13 |
| Last Action Taken | 1991-10-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-10-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wellsville, OH 43968 |