Aircraft N6206G Data
3
aircraft records found
N6206G
2014 Thrush Aircraft S2R-T34, c/n T34-425
Airframe Info
| Manufacturer | Thrush Aircraft |
| Model | S2R-T34 Search all Thrush Aircraft S2R-T34 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | T34-425 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6206G |
| Mode S (ICAO24) Code | A8196E |
| Current Status | Exported to Belize |
| Registration Cancel Date | 2014-05-19 |
Owner
| Owner | Thrush Aircraft Incorporated |
| Address |
Albany, Georgia 31706 United States |
N6206G
2008 Cessna T206H, c/n T20608889
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T20608889 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AJ1A |
Aircraft
| Registration Number | N6206G |
| Mode S (ICAO24) Code | A8196E |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2008-11-10 |
| Last Action Taken | 2009-01-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-03-02 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tampa, FL 33618 United States |
| Region | Southern |
N6206G
Cessna 150K, c/n 15071706
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150K Search all Cessna 150K |
| Construction Number (C/N) | 15071706 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6206G |
| Mode S (ICAO24) Code | A8196E |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-08-03 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |