Aircraft N6249A Data
3
aircraft records found
N6249A
2010 Vans RV-8, c/n 82679
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-8 Search all Vans RV-8 |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 82679 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Aerosport IO-360 Series |
Aircraft
| Registration Number | N6249A |
| Mode S (ICAO24) Code | A828AD |
| Certification Issued | 2010-03-11 |
| Last Action Taken | 2010-03-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Unit 1801 Bothell, WA 98011 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N6249A
1996 Vans RV-6A, c/n 22301
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 22301 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
| Also Registered As |
SE-XZO
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6249A |
| Mode S (ICAO24) Code | A828AD |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1996-03-08 |
| Air Worthiness Test | 1996-12-12 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-07-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Unit 1801 Bothell, WA 980119440 United States |
N6249A
Piper PA-38-112, c/n 3878A0355
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3878A0355 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6249A |
| Mode S (ICAO24) Code | A828AD |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |