Aircraft N6267A Data
2
aircraft records found
N6267A
1968 Nanchang CJ-6A, c/n 2532020
Airframe Info
| Manufacturer | Nanchang |
| Model | CJ-6A Search all Nanchang CJ-6A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 2532020 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Zhuzhou HS6A |
Aircraft
| Registration Number | N6267A |
| Mode S (ICAO24) Code | A82FD5 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1999-03-04 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-08 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Colleyville, TX 76034 United States |
| Region | Southwestern |
N6267A
Piper PA-38-112, c/n 3878A0360
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3878A0360 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6267A |
| Mode S (ICAO24) Code | A82FD5 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-09-13 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |