Aircraft N6270K Data
3
aircraft records found
N6270K
1997 Maxair DRIFTER MU582, c/n 043022
Airframe Info
| Manufacturer | Maxair |
| Model | DRIFTER MU582 Search all Maxair DRIFTER MU582 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 043022 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N6270K |
| Mode S (ICAO24) Code | A832A0 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1996-04-12 |
| Air Worthiness Test | 1998-02-23 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Chicago, IL 60629 United States |
| Region | Great Lakes |
N6270K
1947 Republic RC-3, c/n 480
Airframe Info
| Manufacturer | Republic |
| Model | RC-3 Search all Republic RC-3 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 480 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6270K |
| Mode S (ICAO24) Code | A832A0 |
| Certification Issued | 1952-07-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1954-07-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Seattle, WA 98101 |
| Region | Northwest Mountain |
N6270K
Cessna 150M, c/n 15077619
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Construction Number (C/N) | 15077619 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6270K |
| Mode S (ICAO24) Code | A832A0 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |