Aircraft N6335W Data
2
aircraft records found
N6335W
Fuji LM-1 Nikko, c/n LM-3
Airframe Info
| Manufacturer | Fuji |
| Model | LM-1 Nikko Search all Fuji LM-1 Nikko |
| Construction Number (C/N) | LM-3 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-470-13A rated at 225 hp |
| Also Registered As |
21001
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N6335W |
| Mode S (ICAO24) Code | A84BFD |
| Certification Issued | 1998-09-14 |
| Last Action Taken | 2007-09-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Putnam, CT 06260 United States |
| Region | New England |
N6335W
Aerostar International Inc RX-7, c/n RX73231
Airframe Info
| Manufacturer | Aerostar International Inc |
| Model | RX-7 Search all Aerostar International Inc RX-7 |
| Construction Number (C/N) | RX73231 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6335W |
| Mode S (ICAO24) Code | A84BFD |
| Last Action Taken | 1991-01-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-02-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AEROSTAR INTERNATIONAL INC |
| Address |
Sioux Falls, 57117 |