Aircraft N6393K Data
3
aircraft records found
N6393K
2000 RotorWay EXEC 162F, c/n 6175
Airframe Info
| Manufacturer | RotorWay |
| Model | EXEC 162F Search all RotorWay EXEC 162F |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 6175 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N6393K |
| Mode S (ICAO24) Code | A861F6 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2003-07-10 |
| Air Worthiness Test | 2000-09-26 |
| Last Action Taken | 2003-07-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-05-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PLANE FUN INC |
| Address |
Snellville, GA 30278 United States |
N6393K
1981 Cessna 172P, c/n 17274190
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 17274190 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
HB-CQL
registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6393K |
| Mode S (ICAO24) Code | A861F6 |
| Last Action Taken | 1995-05-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-07-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | DOBRANSKY INVESTMENTS INC |
| Address |
Dallas, TX 75248 |
N6393K
Hawker Beechcraft King Air 200GT, c/n BY-93
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | King Air 200GT Search all Hawker Beechcraft King Air 200GT |
| Construction Number (C/N) | BY-93 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
Aircraft
| Registration Number | N6393K |
| Mode S (ICAO24) Code | A861F6 |
| Last Action Taken | 2009-09-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hawker Beechcraft Corp |
| Address |
Wichita, KS 67201 United States |
| Region | Central |