Aircraft N63K Data
2
aircraft records found
N63K
1974 North American NA-265-60, c/n 306-82
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-60 Search all North American NA-265-60 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 306-82 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT12A-8 |
| Also Registered As |
N59K
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N63K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Genesco Incorporated |
| Address |
Nashville, Tennessee United States |
N63K
1930 Keystone Aircraft K84 COMMUTER, c/n 305
Airframe Info
| Manufacturer | Keystone Aircraft |
| Model | K84 COMMUTER Search all Keystone Aircraft K84 COMMUTER |
| Year built | 1930 |
| Construction Number (C/N) | 305 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright 975 A B D&E |
Aircraft
| Registration Number | N63K |
| Mode S (ICAO24) Code | A83C44 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-02-10 |
| Last Action Taken | 2008-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Yellowstone Aviation Inc |
| Address |
Jackson, WY 83002 United States |
| Region | Northwest Mountain |