Aircraft N6409A Data
3
aircraft records found
N6409A
1999 Rans S-12XL Airaile, c/n 01990868
Airframe Info
| Manufacturer | Rans |
| Model | S-12XL Airaile Search all Rans S-12XL Airaile |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 01990868 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N6409A |
| Mode S (ICAO24) Code | A868CF |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1999-11-02 |
| Air Worthiness Test | 1999-10-06 |
| Last Action Taken | 1999-11-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-03-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Whittier, CA 906055073 United States |
N6409A
Hawker Beechcraft Corp HAWKER 900XP, c/n HA-0159
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | HAWKER 900XP Search all Hawker Beechcraft Corp HAWKER 900XP |
| Construction Number (C/N) | HA-0159 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N6409A |
| Mode S (ICAO24) Code | A868CF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-12-23 |
| Air Worthiness Test | 2010-02-15 |
| Last Action Taken | 2010-12-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-06-10 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
299 S Main St Fl 12 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N6409A
Cessna 182, c/n 33209
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182 Search all Cessna 182 |
| Construction Number (C/N) | 33209 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6409A |
| Mode S (ICAO24) Code | A868CF |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |