Aircraft N6524V Data
3
aircraft records found
N6524V
Cameron Balloons Us C-100, c/n 6608
Airframe Info
| Manufacturer | Cameron Balloons Us |
| Model | C-100 Search all Cameron Balloons Us C-100 |
| Construction Number (C/N) | 6608 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N6524V |
| Mode S (ICAO24) Code | A89720 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-07-18 |
| Air Worthiness Test | 2011-04-18 |
| Last Action Taken | 2011-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Rio Rancho, NM 87124 United States |
| Region | Southwestern |
N6524V
Thorp T-211, c/n 106
Airframe Info
| Manufacturer | Thorp |
| Model | T-211 Search all Thorp T-211 |
| Construction Number (C/N) | 106 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6524V |
| Mode S (ICAO24) Code | A89720 |
| Certification Issued | 2003-08-19 |
| Last Action Taken | 2003-08-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-12-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | INDUS AVIATION INC |
| Address |
Irving, TX 750633456 United States |
N6524V
Cessna 172RG, c/n 172RG0750
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG0750 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6524V |
| Mode S (ICAO24) Code | A89720 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-05-18 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User Comments
Admin, 2006-01-22 05:00:00
Cancel Date: 12/30/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: India
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: India
Admin, 2006-01-22 05:00:00
History: 0000 Cessna 172RG, Serial Number (c/n) 172RG0750
Cancel Date: 05/18/1988
Reason for Cancellation: Unknown
Cancel Date: 05/18/1988
Reason for Cancellation: Unknown