Aircraft N6560K Data
3
aircraft records found
N6560K
1991 Bell 206L-3, c/n 51426
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206L-3 Search all Bell 206L-3 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 51426 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C30 SER |
Aircraft
| Registration Number | N6560K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8A566 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1991-01-16 |
| Air Worthiness Test | 1991-01-18 |
| Last Action Taken | 2006-01-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-03-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Industrial Helicopters Inc |
| Address |
Lafayette, LA 70509 United States |
| Region | Southwestern |
N6560K
1978 Grumman G-164B, c/n 369B
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-164B Search all Grumman G-164B |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 369B |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6560K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8A566 |
| Current Status | Exported to Canada |
| Registration Cancel Date | 1986-03-14 |
Owner
| Owner | Conrad Chandler |
| Address |
Lake Elmo, Minnesota 55042 United States |
N6560K
1947 Republic RC-3, c/n 830
Airframe Info
| Manufacturer | Republic |
| Model | RC-3 Search all Republic RC-3 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 830 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6560K |
| Mode S (ICAO24) Code | A8A566 |
| Current Status | Exported to Sweden |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |