Aircraft N675W Data
2
aircraft records found
N675W
2007 Eurocopter EC-120B Colibri, c/n 1501
Latest photos of N675W
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | EC-120B Colibri Search all Eurocopter EC-120B Colibri |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 1501 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arrius 2F |
| Also Registered As |
HB-ZSH
Crashed on September 11, 2010
|
Aircraft
| Registration Number | N675W |
| Mode S (ICAO24) Code | A8F03F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-11-18 |
| Air Worthiness Test | 2007-11-05 |
| Last Action Taken | 2008-11-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-10-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Jet Finance Group Llc |
| Address |
Nashville, TN 37215 United States |
| Region | Central |
N675W
2003 N675W SR22, c/n 0537
Airframe Info
| Manufacturer | N675W |
| Model | SR22 Search all N675W SR22 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0537 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-550 |
Aircraft
| Registration Number | N675W |
| Mode S (ICAO24) Code | A8F03F |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2015-10-13 |
Owner
| Owner | Richard J Hayes |
| Address |
Wilmington, Delaware 19801 United States |