Aircraft N677A Data
3
aircraft records found
N677A
1994 Interavia E-1L, c/n 023
Airframe Info
| Manufacturer | Interavia |
| Model | E-1L Search all Interavia E-1L |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 023 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N677A |
| Mode S (ICAO24) Code | A8F5B9 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2000-03-20 |
| Air Worthiness Test | 1999-12-07 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Dallas, TX 75225 United States |
| Region | Southwestern |
N677A
1973 De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter, c/n 382
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-6-300 Twin Otter Search all De Havilland Canada DHC-6-300 Twin Otter |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 382 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-27 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N677A |
| Mode S (ICAO24) Code | A8F5B9 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1995-03-14 |
Owner
| Owner | Scott Aircraft Sales Incorporated |
| Address |
Inver Grove Height, Minnesota 55076 United States |
N677A
Piper PA-22, c/n 2288
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-22 Search all Piper PA-22 |
| Construction Number (C/N) | 2288 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N677A |
| Mode S (ICAO24) Code | A8F5B9 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-08-28 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |