Aircraft N680CP Data
1
aircraft record found
N680CP
1915 Nieuport 10/83E, c/n 680
Airframe Info
| Manufacturer | Nieuport |
| Model | 10/83E Search all Nieuport 10/83E |
| Year built | 1915 |
| Construction Number (C/N) | 680 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Le Rhone |
Aircraft
| Registration Number | N680CP |
| Mode S (ICAO24) Code | A90377 |
| Certification Issued | 1994-12-12 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rhinebeck Aerodrome Museum |
| Address |
Rhinebeck, NY 12572 United States |
| Region | Eastern |
User contributed data
| Model | Nieuport 10/83E (by Daniel L. Berek on 2007-12-24 05:00:00) |
| Max speed | 87.5 mph (140 km/h) (by Daniel L. Berek on 2007-12-24 05:00:00) |
| Overall Length | 22' 11" (6.98 m) (by Daniel L. Berek on 2007-12-24 05:00:00) |
| Overall Height | 8' 10" (2.69 m) (by Daniel L. Berek on 2007-12-24 05:00:00) |
| Wing Span | 25' 11" (6.98 m) (by Daniel L. Berek on 2007-12-24 05:00:00) |
| Gross Weight | 1452 lb (658.5 kg) (by Daniel L. Berek on 2007-12-24 05:00:00) |
| Model | 10/83E (by Daniel L. Berek on 2007-12-24 05:00:00) |