Aircraft N6968A Data
3
aircraft records found
N6968A
2013 Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil, c/n 7530
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 7530 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arriel 2D |
Aircraft
| Registration Number | N6968A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Midwest Aerial Imaging |
| Address |
Lisle, IL 60532 United States |
N6968A
2013 Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil, c/n 7530
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Eurocopter AS-350B-3 Ecureuil |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 7530 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arriel 2D |
Aircraft
| Registration Number | N6968A |
| Mode S (ICAO24) Code | A94471 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-10-08 |
Owner
| Owner | Tafy Consulting |
| Address |
Bristow, Virginia 20136 United States |
N6968A
1956 Cessna 172, c/n 29068
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 29068 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6968A |
| Mode S (ICAO24) Code | A94471 |
| Certification Issued | 1995-10-11 |
| Last Action Taken | 1995-10-11 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-07-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ramah, CO 80532 United States |