Aircraft N6A Data
3
aircraft records found
N6A
2017 Embraer EMB-505 Phenom 300, c/n 50500403
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-505 Phenom 300 Search all Embraer EMB-505 Phenom 300 |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 50500403 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt and Whitney PW535E |
Aircraft
| Registration Number | N6A |
| Mode S (ICAO24) Code | A4428D |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2017-04-21 |
Owner
| Owner | Randolph Aviation LLC |
| Address |
Naples, FL United States |
N6A
1978 Cessna 152, c/n 15282500
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 152 Search all Cessna 152 |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 15282500 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-235 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C28D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-01-24 |
| Air Worthiness Test | 1978-09-12 |
| Last Action Taken | 2007-01-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Hill Enterprise Inc |
| Address |
Wilmington, DE 19810 United States |
| Region | Eastern |
N6A
Pitts S-1C Special, c/n IMA
Airframe Info
| Manufacturer | Pitts |
| Model | S-1C Special Search all Pitts S-1C Special |
| Construction Number (C/N) | IMA |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C28D |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-08-22 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |