Aircraft N6HZ Data
2
aircraft records found
N6HZ
Lavoie Mt/lavoie Tl 56K12G, c/n 004
Airframe Info
| Manufacturer | Lavoie Mt/lavoie Tl |
| Model | 56K12G Search all Lavoie Mt/lavoie Tl 56K12G |
| Construction Number (C/N) | 004 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 1 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N6HZ |
| Mode S (ICAO24) Code | A7C354 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2009-05-21 |
| Air Worthiness Test | 2009-05-29 |
| Last Action Taken | 2009-05-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Milan, NH 03588 United States |
| Region | New England |
N6HZ
Max Holste MH-1521M Broussard, c/n 25C
Latest photos of N6HZ
Airframe Info
| Manufacturer | Max Holste |
| Model | MH-1521M Broussard Search all Max Holste MH-1521M Broussard |
| Construction Number (C/N) | 25C |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-985-AN Wasp, 450 Hp |
Aircraft
| Registration Number | N6HZ |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Camarillo, CA United States |
User contributed data
| Service ceiling | 17,500 ft/min (by Doug Robertson on 2006-11-16 05:00:00) |
| Cruise speed | Econ. cruise: 143 mph (by Doug Robertson on 2006-11-16 05:00:00) |
| Max rate of climb | Initial climb rate: 745 ft/min (by Doug Robertson on 2006-11-16 05:00:00) |
| Wing Area | 273.4 sq. ft (by Doug Robertson on 2005-12-02 05:00:00) |
| Overall Length | 28 ft 2.5 in (by Doug Robertson on 2005-12-02 05:00:00) |
| Overall Height | 9 ft 2 in (by Doug Robertson on 2005-12-02 05:00:00) |
| Max Range | 745 miles @ 132 mph @ 3,280 ft (by Doug Robertson on 2005-12-02 05:00:00) |
| Max speed | 161 mph @ 3,280 ft (by Doug Robertson on 2005-12-02 05:00:00) |
| Wing Span | 45 ft 1 in (by Doug Robertson on 2005-12-02 05:00:00) |
| Empty Weight | 3,637 lbs. (by Doug Robertson on 2005-12-02 05:00:00) |
| Max Take-off Weight | 5,953 lbs. (by Doug Robertson on 2005-12-02 05:00:00) |
| Serial Number (c/n) | 25C (by Pete Hughes on 2007-05-06 04:00:00) |
User Comments
Pete Hughes, 2007-05-02 04:00:00
Correcting Doug's comment, LV- registrations are from Argentina. Latvia is YL-
Doug Robertson, 2006-11-16 05:00:00
In clarification, the 335 built were for the French Forces. Over 400 were built, the difference aircraft were supplied to the several countries in the French sphere of influence.
Doug Robertson, 2006-01-15 05:00:00
The former registration of N6HZ still marked in black bold block letters on the upper surface of the right wing is LV-WGR, LV being the ICAO/ISO country code for Latvia.
Doug Robertson, 2005-12-02 05:00:00
The aircraft is a French-- Avions Max Holste M.H.1521M Broussard with P&W R-985 radial of 450 Hp. 335 were built in France between 1952 and 1959. Two prototypes. Used by the Aviation Legere de l'Armee de Terre (A.L.A.T.) and the Armee de l'Air, as well as by the armed forces of Madagascar, Morocco, Mauretania and Senegal. As ambulance can accommodate two casualty stretchers and two sitting casualties or medical attendants. Is a six seat light utility transport aircraft. Seats may be removed for use as a freighter.