Aircraft N700GM Data
2
aircraft records found
N700GM
1991 Beech C90A, c/n LJ1283
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | LJ1283 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N700GM |
| Mode S (ICAO24) Code | A95530 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1998-04-18 |
| Air Worthiness Test | 1997-08-30 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mico Inc |
| Address |
Mankato, MN 56002 United States |
| Region | Great Lakes |
N700GM
1991 Beech C90A King Air, c/n LJ-1283
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A King Air Search all Beech C90A King Air |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1283 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N700GM |
| Mode S (ICAO24) Code | A95530 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2020-01-24 |
Owner
| Owner | Swain Investments Llc |
| Address |
Portland, Oregon 97209 United States |