Aircraft N7024V Data
3
aircraft records found
N7024V
2001 MD Helicopters 600N, c/n RN064
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | 600N Search all MD Helicopters 600N |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | RN064 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C47 |
Aircraft
| Registration Number | N7024V |
| Mode S (ICAO24) Code | A95EF4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-10-15 |
| Air Worthiness Test | 2001-09-26 |
| Last Action Taken | 2004-10-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-12-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MD HELICOPTERS INC |
| Address |
Mesa, AZ 852159734 United States |
N7024V
2001 MD Helicopters 600N, c/n RN064
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | 600N Search all MD Helicopters 600N |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | RN064 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C47 |
Aircraft
| Registration Number | N7024V |
| Mode S (ICAO24) Code | A95EF4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-10-15 |
| Air Worthiness Test | 2001-09-26 |
| Last Action Taken | 2004-10-19 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 2005-12-13 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MD HELICOPTERS INC |
| Address |
Mesa, AZ 852159734 United States |
User Comments
Admin, 2006-02-24 05:00:00
Cancel Date: 12/13/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Turkey
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Turkey
N7024V
Cessna 162, c/n 16200066
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200066 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7024V |
| Mode S (ICAO24) Code | A95EF4 |
| Certification Issued | 2011-10-06 |
| Air Worthiness Test | 2011-05-16 |
| Last Action Taken | 2011-10-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-12-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sacramento, CA 95842 United States |
| Region | Western-Pacific |