Aircraft N702A Data
3
aircraft records found
N702A
1976 Fokker F.27-500RCF Friendship, c/n 10525
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F.27-500RCF Friendship Search all Fokker F.27-500RCF Friendship |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 10525 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 55 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532 |
Aircraft
| Registration Number | N702A |
| Mode S (ICAO24) Code | A95BFC |
| Certification Issued | 1997-03-17 |
| Last Action Taken | 1997-03-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-06-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FIRST SECURITY BANK NA TRUSTEE |
| Address |
Salt Lake City, UT 841111901 United States |
N702A
NC702A
1938 Grumman G-21A Goose, c/n 1048
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-21A Goose Search all Grumman G-21A Goose |
| Year built | 1938 |
| Construction Number (C/N) | 1048 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N702A |
| Alternative Code/Name | NC702A |
| Current Status |
Owner
| Owner | National Air and Space Museum - Steven F. Udvar-Ha |
| Address |
Chantilly, VA 2 United States |
N702A
Hawker Beechcraft 900XP, c/n HA-0146
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 900XP Search all Hawker Beechcraft 900XP |
| Construction Number (C/N) | HA-0146 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N146XP
Registered to Manufacturer
|
Aircraft
| Registration Number | N702A |
| Mode S (ICAO24) Code | A95BFC |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-12-07 |
| Air Worthiness Test | 2009-09-14 |
| Last Action Taken | 2010-02-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aramco Associated Co |
| Address |
Houston, TX 77032 United States |
| Region | Southwestern |