Aircraft N7033K Data
3
aircraft records found
N7033K
2000 MD Helicopters MD-900, c/n 900-00081
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | MD-900 Search all MD Helicopters MD-900 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 900-00081 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW207E |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N7033K |
| Mode S (ICAO24) Code | A9627E |
| Certification Issued | 2000-11-28 |
| Last Action Taken | 2000-11-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-12-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MD HELICOPTERS INC |
| Address |
Mesa, AZ 852159734 United States |
N7033K
Schoenenberger Larry P CHARGER, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Schoenenberger Larry P |
| Model | CHARGER Search all Schoenenberger Larry P CHARGER |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N7033K |
| Mode S (ICAO24) Code | A9627E |
| Certification Issued | 2004-05-13 |
| Last Action Taken | 2007-05-15 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2017-04-18 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Chicago, IL 60632 United States |
| Region | Great Lakes |
N7033K
Piper PA-20, c/n 20-143
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-20 Search all Piper PA-20 |
| Construction Number (C/N) | 20-143 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N7033K |
| Mode S (ICAO24) Code | A9627E |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1974-02-04 |
| Registration Cancel Date | 1983-08-16 |
Owner
| Owner | Joseph Reimel |
| Address |
Deptford, New Jersey 08096 United States |