Aircraft N7041M Data
3
aircraft records found
N7041M
1973 Bell UH-1V Iroquois, c/n 13405
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | UH-1V Iroquois Search all Bell UH-1V Iroquois |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 13405 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
73-21717
To US civil register.
|
Aircraft
| Registration Number | N7041M |
| Mode S (ICAO24) Code | A965F1 |
| Certification Issued | 2007-03-07 |
| Last Action Taken | 2007-03-07 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Us Department Of State |
| Address |
Patrick Afb, FL 32925 United States |
| Region | Southern |
N7041M
1958 Cessna 175, c/n 55341
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 175 Search all Cessna 175 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 55341 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental GO-300A |
| Also Registered As |
OE-DMT
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N7041M |
| Mode S (ICAO24) Code | A965F1 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Arab Emirates |
N7041M
Beech B-55 Baron (T-42A), c/n TF30
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B-55 Baron (T-42A) Search all Beech B-55 Baron (T-42A) |
| Construction Number (C/N) | TF30 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N7041M |
| Mode S (ICAO24) Code | A965F1 |
| Certification Issued | 1991-10-25 |
| Last Action Taken | 1991-10-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-08-16 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | UNITED STATES AIR FORCE |
| Address |
Eielson Afb, AK 99702 |