Aircraft N7052A Data
2
aircraft records found
N7052A
Hipps Superbirds J-3 Kitten, c/n 01034
Airframe Info
| Manufacturer | Hipps Superbirds |
| Model | J-3 Kitten Search all Hipps Superbirds J-3 Kitten |
| Construction Number (C/N) | 01034 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
Aircraft
| Registration Number | N7052A |
| Mode S (ICAO24) Code | A969C0 |
| Certification Issued | 2007-07-18 |
| Last Action Taken | 2007-07-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Orange Lake, FL 32681 United States |
| Region | Southern |
N7052A
Hughes 269A, c/n 880956
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 269A Search all Hughes 269A |
| Construction Number (C/N) | 880956 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7052A |
| Mode S (ICAO24) Code | A969C0 |
| Certification Issued | 1989-02-02 |
| Last Action Taken | 1998-09-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-11-07 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | CITY OF CEDAR RAPIDS |
| Address |
Cedar Rapids, IA 52401 United States |