Aircraft N7106A Data
4
aircraft records found
N7106A
2017 Piper PA-46-600TP Malibu, c/n 4698019
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-600TP Malibu Search all Piper PA-46-600TP Malibu |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 4698019 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7106A |
| Mode S (ICAO24) Code | A97F38 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2017-04-14 |
| Registration Cancel Date | 2017-04-24 |
Owner
| Owner | Globe Aero Llc |
| Address |
Lakeland, Florida 33811 United States |
N7106A
1999 Robinson R44, c/n 0613
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 Search all Robinson R44 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 0613 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N7106A |
| Mode S (ICAO24) Code | A97F38 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1999-06-01 |
| Last Action Taken | 2005-10-04 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-11-30 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mattoon, IL 619389228 United States |
N7106A
Balloon Works FIREFLY 7, c/n F7383
Airframe Info
| Manufacturer | Balloon Works |
| Model | FIREFLY 7 Search all Balloon Works FIREFLY 7 |
| Construction Number (C/N) | F7383 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7106A |
| Mode S (ICAO24) Code | A97F38 |
| Certification Issued | 1992-04-01 |
| Last Action Taken | 1992-04-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-01-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bradenton, FL 34205 |
User Comments
Admin, 2006-01-22 05:00:00
Cancel Date: 11/30/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Ukraine
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Ukraine
N7106A
Cessna 172, c/n 29206
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Construction Number (C/N) | 29206 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N7106A |
| Mode S (ICAO24) Code | A97F38 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1961-11-15 |
| Registration Cancel Date | 1971-02-08 |
Owner
| Owner | Aircraft Acceptance Corporation |
| Address |
Columbus, Ohio 43085 United States |