Aircraft N71082 Data
2
aircraft records found
N71082
2017 Piper PA-46-500TP Malibu Meridian, c/n 4697624
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Malibu Meridian Search all Piper PA-46-500TP Malibu Meridian |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 4697624 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whtney Canada PT6A-42A |
| Also Registered As |
OY-JAC
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N71082 |
| Mode S (ICAO24) Code | A97F98 |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Registration Cancel Date | 2017-08-14 |
Owner
| Owner | Piper Aircraft Incorporated |
| Address |
Vero Beach, Florida 32960 United States |
N71082
2006 Sikorsky S-92A, c/n 920049
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 920049 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
B-7321
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N71082 |
| Mode S (ICAO24) Code | A97F98 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-02-06 |
| Air Worthiness Test | 2006-12-30 |
| Last Action Taken | 2007-02-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-06-20 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WELLS FARGO BANK NORTHWEST NA TRUSTEE |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 841112580 United States |