Aircraft N710A Data
2
aircraft records found
N710A
1988 British Aerospace BAe.125-800A, c/n 258110
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125-800A Search all British Aerospace BAe.125-800A |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 258110 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
Aircraft
| Registration Number | N710A |
| Mode S (ICAO24) Code | A97C0D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-15 |
| Air Worthiness Test | 1995-04-06 |
| Last Action Taken | 2011-04-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Texas Aviation Sales Llc |
| Address |
Houston, TX 77088 United States |
| Region | Southwestern |
N710A
1966 Fokker F.27-400 Friendship, c/n 10294
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | F.27-400 Friendship Search all Fokker F.27-400 Friendship |
| Year built | 1966 |
| Construction Number (C/N) | 10294 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 55 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 528 |
Aircraft
| Registration Number | N710A |
| Mode S (ICAO24) Code | A97C0D |
| Certification Issued | 1981-12-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1986-04-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ARAMCO ASSOCIATED CO |
| Address |
Houston, TX 77205 |
| Region | Southwestern |