Aircraft N7118N Data
3
aircraft records found
N7118N
2018 Piper PA-46-350p, c/n 4636724
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-350p Search all Piper PA-46-350p |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 4636724 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AE2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N7118N |
| Current Status | De-Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N7118N
2005 Sikorsky S-92A, c/n 920018
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 920018 |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N7118N |
| Mode S (ICAO24) Code | A98341 |
| Last Action Taken | 2005-04-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-07-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SIKORSKY AIRCRAFT CORP |
| Address |
Stratford, CT 066141378 United States |
N7118N
Beech E33A, c/n CE-194
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E33A Search all Beech E33A |
| Construction Number (C/N) | CE-194 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7118N |
| Mode S (ICAO24) Code | A98341 |
| Certification Issued | 1995-06-19 |
| Last Action Taken | 1998-03-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-11-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lakewood, CO 802274079 United States |
User Comments
Admin, 2006-06-06 04:00:00
Cancel Date: 07/01/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Norway
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Norway
Admin, 2006-06-06 04:00:00
History: 0000 Beech E33A, Serial Number (c/n) CE-194
Cancel Date: 11/07/2000
Reason for Cancellation: Cancelled
Cancel Date: 11/07/2000
Reason for Cancellation: Cancelled